[Rozmiar: 523634 bajtów]

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
w SEROCKU

Pamiętaj, że mózg człowieka potrzebuje dużo tlenu do prawidłowego jego funkcjonowania. Od momentu wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (NZK) w przeciągu 4 minut dochodzi do śmierci komórek mózgowych. Jeśli w tym czasie nie zostanie podjęta resuscytacja, poszkodowany ma niewielkie szanse przeżycia.

4 minuty - wykorzystaj ten czas i wdroż procedury ratownicze. W ten sposób możesz uratować ludzkie życie!


To jest na prawdę proste! Wystarczy chcieć!

 1. Zachowaj spokój. Weź głęboki oddech. Przypomnij sobie z kursu od czego zacząć

 2. Zabezpiecz siebie i miejsce wypadku (zatamuj ruch, wystaw trójkąt ostrzegawczy, załóż kamizelkę odblaskową i rękawiczki)

 3. Dokonaj oceny sytuacji (określ rodzaj zdarzenia, ilość poszkodowanych, zagrożenia z jakimi możesz się spotkać)

 4. Sprawdź przytomność wszystkich poszkodowanych (potrząśnij za ramiona, głośno zapytaj "czy mnie słyszysz?!")

 

 

Jeśli poszkodowany REAGUJE porozmawiaj i uspokój go, opatrz rany, w razie potrzeby wezwij Pogotowie tel. 999 lub 112

Jeśli poszkodowany NIE REAGUJE uznaj go za osobę nieprzytomną

 1. Zawołaj kogoś do pomocy

 2. Udrożnij drogi oddechowe (odchyl głowę do tyłu lub unieś żuchwę) i sprawdź czy oddycha (przybliż swoje ucho do nosa i ust nieprzytomnego - posłuchaj, poczuj i popatrz czy klatka piersiowa się porusza)
 3. Jeśli poszkodowany ODDYCHA oraz nie podejrzewasz urazu kręgosłupa ułóż poszkodowanego na boku, okryj kocem, kontroluj oddech, wezwij pogotowie (w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa, pozostaw poszkodowanego w pozycji zastanej). Pamiętaj żeby kontrolować oddech co 1 minutę!

   

  Jeśli poszkodowany NIE ODDYCHA każ pomocnikowi wezwać pogotowie ratunkowe (999 lub 112), a samemu rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO)

 4. Rozpocznij od 30 uciśnięć na środku klatki piersiowej - pamiętaj, że poszkodowany musi leżeć na twardym podłożu, na plecach i mieć uwidocznioną klatkę piersiową

 5. Następnie wykonaj 2 wdechy usta-usta. W tym celu udrożnij drogi oddechowe, zatkaj nos poszkodowanego i obejmij szczelnie jego usta swoimi. Wykonaj wdmuchnięcia każdorazowo do momentu podniesienia sie klatki piersiowej.

 6. Kontynuuj naprzemiennie cykl 30 ucisków / 2 wdechy do momentu: przybycia pogotowia, utarty swoich sił, zmiany warunków bezpieczeństwa lub zmiany stanu osoby poszkodowanej. Jeśli poszkodowany zacznie się "bronić" (kasłać, reagować motorycznie i inne)przerwij działania i ocen ponownie oddech.


   

pierwsza pomoc.jpg